Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit


Preventivní prohlídka

 

Preventivní prohlídka se provádí jako soubor vyšetření k zjištění celkového zdravotního stavu a to i v případě, že žádnou nemocí netrpíte. Od 18. roku na ni máte nárok každé dva roky.


Důležitost preventivní prohlídky spočívá především v tom, že dokáže zachytit časná stadia onemocnění, které ještě nemusí pacientovi působit obtíže, zajistit časnou optimální léčbu a tím i její vyšší úspěšnost.


Skládá se z anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření.

Anamnéza je vlastně pečlivě vedený rozhovor lékaře s pacientem k zjištění všech skutečností týkajících se zdravotního stavu. Lékař se ptá na současná i dříve prodělaná onemocnění, nemoci v rodině, zaměstnání, alergie, užívání léků...
Ačkoli se někdy vyšetřovanému může zdát, že lékař zabíhá do přílišných podrobností nebo se zbytečně vyptává na osobní věci, opak je pravdou.

Lékař se při otázkách drží určitého schématu a správně odebraná anamnéza mu usnadní diagnózu.
V anamnéze lékař zjišťuje také rizikové faktory pro nádorová a kardiovaskulární onemocnění, cukrovku a poruchy metabolismu tuků.


K fyzikalnímu vyšetření lékař používá hlavně své smysly a jednoduché pomůcky. Kombinuje pohled, pohmat, poklep a poslech. Takto vyšetří celé tělo doslova od hlavy k patě a zprostředkovaně i většinu vnitřních orgánů.
Prohlédnout by se měl jazyk, hrdlo, pohmatem se vyšetří štítná žláza a hlavní skupiny uzlin. Poklepem a poslechem vyšetřuje srdce a plíce, prohmatá břicho, zjišťuje bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách, pacienta zváží, orientačně vyšetří také zrakovou ostrost. Změří také krevní tlak tonometrem a pulz.

Neméně důležitá je i onkologická prevence - lékař provede vyšetření kůže a vyšetření konečníku per rectum. U mužů s výskytem rizikových faktorů provede vyšetření varlat, u žen vyšetření prsu a provede poučení o důležitosti samovyšetřování.


Při každé prohlídce se má provést orientační chemické vyšetření moče. Poté může případně odebrat krev k biochemickému laboratornímu rozboru, v případě potřeby  k hematologickému - počty jednotlivých krvinek a mikrobiologickému - průkaz infekce. V 18, 30, 40, 50 a 60 letech lékař zařídí vyšetření cholesterolu a tuků v krvi. V 18 letech a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech se provádí i kontrola glykemie (hladiny cukru v krvi).

 
Lze také provést preventivní vyšetření na přítomnost krve ve stolici, které je doporučováno pacientům nad 50 let. Toto vyšetření může včas odhalit počáteční stadium rakoviny tlustého střeva a konečníku.

U žen nad 45 let je doporučeno mamografické vyšetření.



Načítá se