Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit


Test okultního krvácení


Vyšetření na průkaz krvácení do stolice neboli test okultního krvácení (TOKS) je jednoduché a zcela bezbolestné. Obnáší pouze odběr vzorku stolice, ve kterém lze chemicky odhalit okem neviditelné stopy krve, která ve stolici může signalizovat zhoubný nádor střeva.
 

Provedení

Pacient při použití určitých typů odběrových medií nemůsí jako dříve dodržovat 3 dny dietní omezení. 
Test není vhodné provádět při menstruaci a u pacientů s průjmy.

Samotné vyšetření se provádí takto:

 POKYNY PRO ODBĚR VZORKU STOLICE

  1. Odeberete libovolný vzorek stolice na čistou podložku nebo toaletní papír.

  2. Odšroubujte a vyjměte tyčinku z odběrové zkumavky. Dejte pozor, abyste nerozlili tekutinu ze zkumavky.

  3. Tyčinkou naberete malá množství stolice z několika různých míst.

  4. Tyčinku se vzorkem vložte zpět do odběrové zkumavky a zašroubujte uzávěr. Dejte pozor, aby se neulomila špička odběrové zkumavky.

  5. Na přiloženém štítku vyplňte jméno a datum odběru stolice a štítek nalepte na odběrovou zkumavku.

  6. Vzorek je nyní připraven k testování. Takto odebraný vzorek stolice doručte v co nejkratší době příslušnému lékaři.

 

Test na okultní krvácení může bezplatně podstoupit každý člověk ve věku 50-54 let jednou ročně, nad 55 let jednou za dva roky, kdy dostane testovací soupravu i s veškerými pokyny u svého praktického lékaře.
Testy se však dají i volně koupit v lékárně.

Je-li test na okultní krvácení pozitivní, je pacient doporučen ke kolonoskopii, která dál pomůže objasnit příčinu krve ve stolici. Může se jednat o žaludeční vředy, zánětu ve střevech, hemoroidy a nebo v nejhorších případech kolorektální karcinom.

 

 

Kolorektální karcinom

 

Kolorektální karcinom neboli rakovina tlustého střeva představuje jedno z nejčastějších nádorových onemocnění, vyskytující se hlavně u lidí nad 50 let. Česká republika je nejpostiženějším státem, bohužel je na pomyslném prvním místě v počtu úmrtí na tuto chorobu.

 

Vznik a rizikové faktory

 

Kolorektální karcinom nevzniká náhle, na sliznici tlustého střeva se vytváří nejdříve tzv. polyp, z něhož se vyvíjí pozdější karcinom. Odstranění polypu ještě před diferenciací v karcinom tak představuje vyléčení.

Velký vliv na jeho rozvoj má především životní styl. Za rizikové faktory jsou považovány: nadbytek masa a nedostatek zeleniny v potravě, časté grilování a smažení, konzumace uzenin, kouření a pití alkoholu.
Může být i geneticky vázán, v tomto případě dochází k jeho vzniku už mezi 20 a 30 lety.

Jeho nebezpečí spočívá především v tom, že se nemusí nijak klinicky projevovat. Pacient tak přichází s obtížemi až ve stádiu, kdy už je karcinom rozvinutý. Většinou se projevuje krví ve stolici, méně často bolestí břicha, střídáním zácpy a průjmu, hlenem ve stolici, hubnutím nebo změnami chuti k jídlu.
Proto jsou velmi důležité preventivní prohlídky včetně vyšetření na okultní krvácení, které může zachytit karcinom ještě v rané formě, kdy je dobře vyléčitelný.



Načítá se