Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit


Očkování proti meningokovi

 

Toto onemocnění probíhá ve formě zánětu mozkových blan (meningitida), nebo jako celkové onemocnění s vysokou horečkou, může dojít k sepsi či toxickému šoku. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, dospívají a mladí lidé. Onemocnění způsobuje bakterie Neisseria meningitis. Existuje mnoho různých kmenů této bakterie, které se liší v obsahu specifického cukru ve svém vnějším obalu. Tři nejběžnější sérologické skupiny jsou A, B, C.


K šíření bakterie dochází kapénkovou nákazou, která se přenáší vzduchem pomocí kapének slin při kýchání, nebo kašli. Další možnost přenosu je také přímým kontaktem s nakaženou osobou, např. při líbání. Proto je nejrizikovější pobyt ve větších kolektivech jako je škola, koleje, nebo také dopravní prostředky.

Nejčastější příznaky jsou nevolnost, zvracení, vysoká teplota, zimnice, bolest hlavy a bolest v krku. Může se projevit také bolest svalů a kloubů. Poté následuje náhlá ospalost, zmatenost, ztuhnutí šíje, poruchy vědomí, křeče a vyrážka. Bakterie se šíří pomocí krevního oběhu do ostatních částí těla, proto mohou být postiženy i další orgány, jako např. srdce, plíce, oči. V nejhorších případech vede toto onemocnění až ke smrti, jelikož interval mezi začátkem onemocnění a úmrtím je velmi krátký, průměrně 24hodin. Při podezření na invazivní meningokokové onemocnění je nezbytné kontaktovat lékaře.

 

Očkování

 

Existují tři typy vakcín. Pro ČR je nejvhodnější vakcína proti meningokoku typu C, zajišťující dlouhodobou imunitu po jediné dávce. Pro cestovatele je k dispozici kombinovaná vakcína proti meningokokům typu A a C, případně proti čtyřem typům A, C, W135 a Y. Tyto vakcíny zajišťují po jediné dávce ochranu na 3 roky.

 Načítá se