Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit


Očkování proti pneumokoku

 

Pneumokok je bakterie (Streptococcus pneumonie), která napadá hlavně děti bez rozdílu věku, ale i dospělé a může vyvolat nebezpečná a život ohrožující onemocnění. Zvláště ohroženi jsou kojenci a malé děti, jejichž obranyschopnost ještě není dostatečně vyvinuta, a také všechny děti s oslabeným imunitním systémem. Osídlují nos a hltan mnoha lidí, aniž by způsobovali nějakou chorobu. Od těchto osob se pak pneumokok šíří kapénkovou infekcí vzduchem a běžným kontaktem. Pneumokokové onemocnění můžeme rozdělit na invazivní a neinvazivní.


Mezi invazivní pneumokokové onemocnění patří např. zánět mozkových blan (meningitida), nebo otrava krve. Mezi neinvazivní patří pneumonie-zánět plic, na který umírá nejvíce dětí. Pneumokok je také nejčastější příčinou zánětu středního ucha, který prodělá až 60% dětí do 2 let věku. Pneumokokovému onemocnění lze předcházet očkováním.

 

Očkování


Očkuje se nitrosvalově 4 dávkami vakcíny. Vakcína chrání dítě proti takovým onemocněním, jako jsou: zánět mozkových blan, infekce v krevním oběhu (bakteremie) a zápal plic. Vakcína pomáhá tělu vytvořit si vlastní protilátky, které chrání vaše dítě proti těmto nemocem.

 Načítá se