Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit


RADY (malé zdravotnické poradenství)

 

co dělat při nachlazení

Pokusím se nabídnout první kroky co dělat, když nás již viróza přepadne. Vezměme v úvahu tzv. „akutní respirační infekci“. Jakmile cítíme, že nás začínají bolet svaly, prochvívá námi zima, pálení v hrdle či kýchání, pokašlávání atd. je potřeba co nejrychleji „lehnout do postele“ a ne hned běžet k lékaři! Lékař v prvních třech dnech takového onemocnění nemůže nabídnout více, než zvládneme sami. Tedy, lehneme do postele a lékaři zavoláme (domluvíme se na situaci a případně na vystavení PN), budeme dostatečně pít (ne příliš horké, ale ani studené), užíváme případně nosní kapky, něco „na teplotu“ (nechci tímto podporovat reklamu, ale pro jednoduchost uvedu příklad pro dospělého: Paralen 500mg 3-6tbl denně, případně Ibuprofen 400mg 3-6tbl  denně), případně „něco na kašel“ (podrobně nám jistě poradí v lékárně při koupi takových léků). A z bylinek? Třeba Lichořeřišnici. Stav se při běžné viróze začne 3.- 4.den zlepšovat. Pakliže ale máme déle jak tři dny teplotu 38st a více, je jistě vhodné lékaře navštívit.  

 

zvýšit si imunitu

Často se mne lidé ptají, jak si „zvýšit imunitu“ (jak se připravit zejména na období viróz). Zde si dovolím klást důraz na dlouhodobé preventivní aspekty. A věřte, někdy je to jednodušší než se zdá. Přesto mnohdy ať děláme co děláme – neubráníme se, viry jsou někdy rychlejší a silnější. Tedy jak na to dlouhodobě? Nekouřit, omezit riziko chronického stresu, jíst pravidelně dostatek kvalitních potravin včetně zeleniny a ovoce, pravidelná aerobní aktivita (opravdu stačí i pravidelná rychlá chůze), dostatečně odpočívat, chodit brzo spát. Krátkodobě si pak můžeme pomoci některými preparáty na „podporu imunity“ – v lékárně nám jistě nabídnou vše možné i nemožné. A protože mám rád bylinky, dovoluji si navrhnout třeba Lesklokorku nebou houbu Shitake.

chřipka / viróza

Při prvních projevech  nachlazení máme tendenci říkat  “mám chřipku.“ Je třeba si uvědomit, že „chřipka“ je specifický typ virózy, ale ne každá viróza je chřipka. Proto nezaměňujme. Tedy ať již chřipka či obecně viróza se přenáší jako kapénková infekce.  Riziko přenosu či nakažlivosti je vyšší v malých a nevětraných prostorách, při větší koncentraci lidí (zejména pak dětí), pakliže nejsme dobře „imunitně komponováni“ (lidově řečeno trpí li naše imunita nedokonalostí). Na co si dát pozor stran rizika přenosu? Mýt si ruce či u sebe mít vždy „desinfekční ubrousky“ (dnes je seženeme prakticky všude), pozor na kliky dveří (často tam dlouho infekce přežívá), nesahat si na obličej (nemnout si oči atd.). Jak se chovat ohleduplně k okolí máme li projevy virózy? Co nejdříve ulehněme doma do klidu (lékaře můžeme informovat telefonicky a PN lze poté vystavit zpětně i ještě třetí den), smrkat do papírového (ne textilního) kapesníku, zbytečně neosahávat předměty kolem sebe, chránit si ústa při kašli a hovoru s druhými lidmi.



Načítá se